top of page

Yazılı Basında Diyetisyen Tuğçe Altan Bahçe

Hamilelikte az ve sık beslenin

 

Diyetisyen: Tuğçe Altan Bahçe: Hamilelikte günlük 2-3 bardak süt ürünü tüketimi bebeğin sağlığı için önemli.
 

Sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için, gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren tükettiğiniz besinlerin çeşidine ve miktarına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu bebeğin beslenme sağlığı açısından oldukça önemli.

Vücuttaki ödem nasıl atılır?

 

Vücutta oluşan ödem, fazla kilolara sebep olabileceği gibi bir hastalığın habercisi de olabilir.

 

Vücut dokuları arasında biriken fazla sıvıdan oluşan ödem, en çok el,ayak ve göz çevresinde şişme şeklinde görülür. Tükettiğiniz besinlerin çeşidi ve içeriğindeki tuz miktarı, ödem ile doğrudan ilişkilidir. Yüksek miktarda tuz içeren salamura, turşu, şalgam suyu gibi besinler, alkol ya da fazla karbonhidrat içeren besinler (baklava, börek gibi) tükettiğinizde vücudunuzda ödem artışı gözlemleyebilirsiniz.Günlük tüketmeniz gereken tuz miktarı 6 gram ve sodyum miktarı da 2,4 gramdır. 

Çalışırken yorgun hissetmemek için ne yapmalı?

 

Sağlıklı beslenme günlük yaşamınızda olduğu kadar, çalışma performansınız üzerinde de etkilidir. Çalışma hayatının getirdiği stres kilo almaya, sağlık sorunu risklerinin artmasına ve fiziksel olarak yorgun hissetmeye neden olur. Bu sorunu basit değişikliklerle kalıcı bir biçimde çözebilirsiniz. Önemli olan, kendinize uygun sağlıklı besinler seçmeye dikkat ederek, iş performansını artıran bir beslenme programı uygulamanızdır. Ofis ortamındaki seçenekleriniz kafeterya,  yemekhane veya dışarıdan sipariş ile sınırlı olsa da, tercihlerinizi sağlıklı besinlerden yana kullanarak beslenmenizi düzenlemeniz, kalıcı yorgunluk sorununu çözmenize yardımcı olur.

Menopoz... Yeni bir siz

 

Kadın yaşamının üçte birini kapsayan menopoz dönemi genellikle kadınların korkulu düşü. Çünkü bir yandan değişen hormo sistemin getirdiği yakınmalar diğer dan bu yakınmaların da etkisiyle, en farklı dönemin psikolojik yansıması. Yavaşlayan metabolizma nedeniyle bel çevresinde yağlanmanın başlaması... Birbirini izleyen birçok yakınma...Peki bütün bunlar olmak zomnda mı?  Uzmanların yanıtı hayır! Çünkü bu sorunların üstesinden gelmek mümkün. Nasıl mı? İşte sorunlar ve üstesinden gelme yolları:

Çocuğunuz yemiyorsa inadını eğlendirerek kırın

 

Okul öncesi yaş grubundaki çocukların enerji, yağ, protein, karbonhidrat gibi besin öğelerini yeterli tüketmelerini sağlamak onların gelişimleri için oldukça önemli. Okul öncesi yaş grubunu oluşturan 2-5 yaş arası çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı ve keyfi kazandırmak için birkaç küçük adım ve ayrıntı yeterli olur.

İş görüşmesi öncesi yenmesi gerekenler

 

İş hayatına başlamak veya yeni bir iş alanında yer almak için görüşmeye gitmeden önceki 24 saat tükettiğiniz besinler önemlidir. Kahvaltı öğününden itibaren yaptığınız besin değişiklikleri ile iş görüşmesindeki konsantrasyonunuz ve motivasyonunuz artacaktır. Tükettiğiniz her besinin vücudunuzda yaratacağı olumlu, olumsuz etkileri vardır. Stresin artması ve sağlıksız besin seçimleri hazımsızlık ve şişkinlik hissetmenize neden olur.

İş görüşmesi öncesinde bağırsak hareketlerinizin sağlıklı çalışması ve ödem yaşamamanız için bazı besinler size yardımcı olur.

Kilo vermek için buzdolabı detoksu ipuçları

 

Kilo vermek için beslenme programı kadar her gün gördüğünüz besinlerin sağlıklı tercihler olarak değiştirilmesi gerekir. Beslenme programınızda yer alan besinlerin dışında tüketmemeniz gereken besin çeşitlerini buzdolabınızda, mutfağınızda ve çalıştığınız ortamlarda bulundurmamalısınız. Bunun için de buzdolabı detoksu yapmalısınız.

Buzdolabı detoksu ile gece açlık hissetmezsiniz, uyku sorunlarınız azalır ve metabolizma hızınız artar. Unutmayın, her sağlıksız besinin mutlaka sağlıklı ve lezzetli bir besin alternatifi vardır. Önemli olan bu tercihi yapacak davranış değişikliği kazanmanızdır.

KAS DOKUSUNU ARTIRAN 5 BESİN

 

YUMURTA
Kaliteli protein içeriği ile kas dokusunun gelişimini destekler ve korunmasını sağlar. İçindeki amino asit, vitamin ve mineraller spordan sonra vücutta azalan besin ögelerini tamamlar. Düzenli spor yapanların günlük beslenme programında mutlaka yer almalıdır. Kahvaltıda 1 adet yumurtayı sebzeli ( mantar, biber,..gibi) yağsız omlet veya menemen olarak tüketmelisiniz.
BADEM
Doymamış yağ içeriği, protein, vitamin ve mineral değerleri ile sağlıklı bir besindir. 

bottom of page